Aktualności
Karmienie piersią służy nie tylko zaspokojeniu pragnienia i głodu u niemowlęcia. Niesie ze sobą korzyści zarówno dla mamy jak i dla dziecka m.in. w postaci pozytywnego wpływu na prawidłowy rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny maluszka.
Istnieje powszechne przekonanie, że karmienie piersią sprzyja wyjątkowej więzi między matką a dzieckiem. Podczas karmienia wydziela się oksytocyna nazywana hormonem miłości, która ma dobroczynny wpływ na tworzącą się między kobietą a niemowlęciem relację. Oksytocyna sprzyja nie tylko pojawieniu się uczuć miłości i troski ale także wyzwala zachowania opiekuńcze wobec noworodka. Dodatkowo, działa uspokajająco, łagodzi skutki stresu związanego m.in. z porodem i wejściem w nową rolę (rolę matki) oraz pobudza ośrodek przyjemności/nagrody w mózgu wpływając na doświadczanie uczucia przyjemności w kontakcie z dzieckiem. Wydaje się, że dzięki oksytocynie, kobiety karmiące piersią wykazują większą wrażliwość i uważność w relacji z maluszkiem, odczuwają mniejszy niepokój i lepiej radzą sobie ze stresem i dyskomfortem związanym np. z bólem, zmęczeniem czy wyzwaniami, które wiążą się z macierzyństwem. Co więcej, matki karmiące mają poczucie bycia potrzebną, co może sprzyjać większej determinacji oraz odnajdywaniu się w nowej roli. Podsumowując, karmienie piersią zaspokaja takie potrzeby jak poczucie bezpieczeństwa, miłości i bliskości.
Dla niemowlaka karmienie piersią jest pozytywnym doświadczeniem. Bliskość mamy, jej zapach, odgłos bicia jej serca, czy rytm oddechu tworzą bezpieczne warunki oraz dają możliwość doświadczenia znanych bodźców - znanych jeszcze z życia płodowego np. dźwięku bijącego serca. Znane bodźce oznaczają dla dziecka bezpieczeństwo a bliskość matki działa kojąco. Należy wspomnieć także o roli ssania, ponieważ dla dziecka, które nie potrafi jeszcze regulować swoich emocji ssanie daje możliwość łagodzenia emocji takich jak np. lęk, smutek, strach czy złość. Ssanie piersi może więc przyczyniać się do uczucia zrelaksowania i odprężenia. Widok najedzonego i spokojnego dziecka automatycznie sprzyja pojawieniu się zadowolenia i satysfakcji także u matki.
Biorąc to pod uwagę, emocjonalne aspekty karmienia piersią pozytywnie oddziałują na psychologiczne funkcjonowanie matki i dziecka. Wiele badań wskazuje, że karmienie piersią zmniejsza objawy baby blues oraz obniża prawdopodobieństwo zachorowania na depresję poporodową.
Karmienie naturalne oprócz wymienionych emocjonalnych korzyści dostarcza także wielu trudności. Wiele kobiet odczuwa lęk oraz niepokój dotyczący m.in. porównywania się z innymi karmiącymi matkami, obaw dotyczących tego, czy dziecko się najada, czy niepewności związanej z poradzeniem sobie z tym zadaniem m.in. prawidłowym i dostatecznie częstym przystawianiem do piersi itp. Karmienie piersią to także pewnego rodzaju wysiłek i niedogodności związane z laktacją np. nawał pokarmu, pękające brodawki, ból związany z nieprawidłowym przystawieniem dziecka do piersi. To wszystko może wywoływać w matce irytację i dyskomfort, które mogą przekładać się na niechęć, poczucie winy, czy postrzeganie siebie jako złej lub niekompetentnej matki. Dyskomfort psychiczny u matki, mogą wywoływać także „dobre rady” dotyczące karmienia ze strony innych osób. Natomiast nadmierna krytyka i pouczanie nie będą sprzyjać rozwijaniu umiejętności macierzyńskich i budowaniu pozytywnego obrazu siebie jako matki. Nie należy także zapominać o emocjach będących wynikiem presji społecznej. W dzisiejszych czasach istnieją skrajne poglądy związane z karmieniem piersią. Z jednej strony jest to promowanie korzyści związanych z karmieniem naturalnym a z drugiej obserwuje się oburzenie w związku z długotrwałym karmieniem m.in. niechęć do kobiet, które karmią dziecko np. dłużej niż rok. To wszystko może powodować chaos myśli i emocji związanych z laktacją.
W związku z powyższym, dobrym pomysłem jest konsultacja z doradcą laktacyjnym oraz z psychologiem. Natomiast ważnym czynnikiem z punktu widzenia psychologicznego jest danie matce wyboru dotyczącego karmienia oraz wspieranie jej w tym procesie – zwłaszcza przez partnera. Ciepła i wspierająca atmosfera pełna akceptacji sprzyja pozytywnemu nastawieniu i doświadczaniu radości z karmienia piersią oraz kontaktu z noworodkiem.
zdjęcie: Pixabay/PublicDomainPictures
ZDJĘCIA
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wieluniu zaprasza do składania ofert…
więcej
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wieluniu zaprasza do składania ofert…
więcej
Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. W Polsce…
więcej
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że od wtorku, 12 listopada…
więcej
Co roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego celem jest…
więcej
Bardzo serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety satysfakcji ze świadczonych…
więcej
Dyrektor SPZOZ w Wieluniu zaprasza do składania ofert w konkursie na udzielanie świadczeń zdrowotnych…
więcej
Dyrektor SPZOZ w Wieluniu informuje o odwołaniu konkursu ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych…
więcej
Dyrektor SPZOZ w Wieluniu zaprasza do składania ofert w konkursie na udzielanie świadczeń zdrowotnych…
więcej
Karmienie piersią służy nie tylko zaspokojeniu pragnienia i głodu u niemowlęcia. Niesie…
więcej
Woda jest podstawowym składnikiem, który jest niezbędny dla naszego organizmu, zwłaszcza…
więcej
"Konkurs ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych na wykonywanie badań w zakresie diagnostyki oraz…
więcej
Szanowni Państwo, w dniu 13.04.2024 r odbyło się już II Wiosenne Spotkanie z Interną…
więcej
chcielibyśmy poinformować, że w dniu 20.05.2024 zostanie uruchomiony system parkingowy…
więcej
Z okazji Dnia Mamy i w trosce o zdrowie i życie każdej z Was, ginekolodzy…
więcej
Informujemy, iż w ramach działającej w SPZOZ w Wieluniu Poradni Chirurgii Onkologicznej…
więcej
Starostwo Powiatowe w Wieluniu uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnie 2015 r.…
więcej
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych Życzymy dużo zdrowia, sukcesów w życiu osobistym i…
więcej
Informacja o nowych godzinach pracy poradni chirurgii ogólnej SPZOZ w Wieluniu.